THE LEONBERGER CLUB OF GB OPEN SHOW 12th June 2011 

 

Best In Show                                      Aceca Solid Gold Easy Action for Lowenhole       

Reserve Best In Show                       Lionslord Brown Eyed Girl for Cabandray          

Best Opposite Sex In Show               Lionslord Brown Eyed Girl for Cabandray          

Best Dog                                             Aceca Solid Gold Easy Action for Lowenhole       

Reserve Best Dog                              CH Davenhealth Court Jester JW ShCM 

Best Bitch                                           Lionslord Brown Eyed Girl for Cabandray          

Reserve Best Bitch                            Jaybiem Ata Glance Teez’a  Vannroy

Best Puppy In Show                         Stormchaser Fallon  

Best Opposite Sex Puppy In Show  Stormchaser Lionheart

Best Veteran                                      CH Vannroy King Kelly of Bedeburn ShCM

 

Dog Judge –  Mr Bob Gregory

Class 1 – Veteran Dog.

1st        CH Vannroy King Kelly of Bedeburn ShCM

2nd        CH Kitarn Chutzpah of Tanyvska

             

 

Class 2 - Minor Puppy Dog

1st        Stormchaser Lionheart

2nd        Rossnick Quest for a Star

 

Class 3 - Puppy Dog

1st        Leotie Lobsang Leala

             

 

Class 4 – Junior Dog

1st        Debbollinby Just a Rumour

2nd        Vannroy Othello

3rd        Pagency Primera Agustino at Davenheath

Res      Pagency Primera Torres at Leonbeck

VHC   Debbollinby Snowberger

 

Class 5 - Yearling Dog

1st        Debbollinby Just a Rumour

2nd        Pagency Primera Torres at Leonbeck

3rd        Benellison Ocean Waves

Res      Debbollinby Snowberger

VHC   Wolfen Incantation By Tanyvska

 

Class 6 – Novice Dog

1st        Pagency Primera Torres at Leonbeck

2nd        Shomari Paco Rabbane

3rd        Benellieson Ocean Waves

Res      Debbollinby Snowberger

VHC   Leostars Stargazerat Jocolda

 

Class 7 – Graduate Dog

1st        Sancholees Monte Carlo

2nd        Stormchaser Beluga for Rossnick

3rd        Shomari Paco Rabbane

Res      Debbollinby Snowberger

 

 

 

Class 8 – Post Graduate Dog

1st        Sancholees Rio

2nd        Sancholees Monte Carlo

3rd        Vannroy Rainman of Bedeburn

Res      Lionscourt Coeur De Lion of Brynarian

VHC   Debbollinby Just the Ticket JW ShCM

 

Class 9 – Limit Dog

1st        Aceca Solid Gold Easy Action for Lowenhole

2nd          Kitarn Zohar

3rd           Benelleison Fruitful Fool at Furzepride

Res      Brenaljay Pee Jay

VHC   Eros the Dreamer

 

Class 10 – Open Dog

1st        CH Davenhealth Court Jester JW ShCM

2nd         Engelben Each to his own at Vannroy

3rd        Rossnick High Flyer

Res      Safiyya Spark to a Flame for Debbollinby

VHC   Shomari Paco Rabbane          

 

Bitch Judge –  Mrs Anne Hardy

Class 11 – Veteran Bitch

1st        Kumamatata Askmenot JW

2nd        Kinghern Special Lady

3rd        Alfross Grizinas Volsunga

 

Class 12 – Minor Puppy Bitch

1st        Stormchaser Arabia

2nd        Lionslord Eternity

3rd        Kitarn Urban Style TAF

 

Class 13 – Puppy Bitch

1st        Stornchaser Fallon

2nd        Lionslord Distant Ecko at Sancholees NAF

3rd        Simberger Maycas Del Limari

Res      Pagency Kisfa Kiki

VHC   Kumamatata Flower Power

 

Class 14 – Junior Bitch

1st        Pagency Primera Cassicas at Davenheath

2nd        Vannroy Once Upon a Dream at Shaleodust NAF

3rd        Simberger Chianti

 

Class 15 – Yearling Bitch

1st        Woolfen Indiana

2nd        Bennelieson Skys the Limit

3rd        Seaxa Ice and Fire

Res      Leonmmor Pussy Willow

 

 

Class 16 – Novice Bitch

1st        Woolfen I am the One

2nd        Nahkolam Golden Sands at Leonbeck

3rd        Rossnick N’est Pas

Res      Kitarn Urban Style TAF

 

Class 17 – Graduate Bitch

1st        Woolfen I am the One

2nd        Nahkolam Golden Sands at Leonbeck

3rd        Rossnick Maserati

Res      Rossnick Million Dolla Baby

 

Class 18 – Post Graduate Bitch

1st        Nahkolam Golden Sands at Leonbeck

 

Class 19 – Limit Bitch

1st        Lionslord Cradle of Light TAF

2nd        Brenaljay Brief Encounter

3rd        Sharob Born to be Wild

Res      Castor Geminorum

 

 

Class 20 – Open Bitch

1st        Lionslord Brown Eyed Girl for Cabandray

2nd        Jaybiem Ata Glance Teez’a Vannroy

3rd        CH Vannroy Elite Edition for Clunkamoor

Res      Stormchaser Soraya at Tanyvska

VHC   Bennelieson Fruitful Flame

 

Class 21 – Brace

1st        Mrs B Brown

2nd        Miss S Brailsford

3rd        Mrs L Simpson

Res      Mrs C Peters

Vhc     Mrs D E & Mr F Church

 

Class 22 – Stud Dog

1st        Stormchaser Beluga for Rossnick

 

Class 23 – Brood Bitch

Absent