Leonberger Club of GB Championship Show 9th November 2014.
 


Show lineup
 


CH Oldholbans Michigan


Ch Kwenobe Balfen Damalie to Clydebrae

 

Best in Show & Bitch CC – Newman & Hellewell’s Rua Soleil Mirage Across the Universe (imp Rus)

Res BIS & BOS & Dog CC – Lewis & Rock’s Vectiseleon Dream Spirit

Res Dog CC – Sevastopulo’s CH Oldholbans Michigan

Res Bitch CC – McLintock’s Ch Kwenobe Balfen Damalie to Clydebrae

Best Puppy in Show – Studholme &Elmorsy’s Leosrus Baby Love

Best Opposite Sex Puppy – Rushby’s  Leosrus Endless Love

Best Veteran in Show – Thomas & Ball’s CH Amathus Bobby Jo

Best Opposite Sex Veteran -  McLintock’s Ch Kwenobe Balfen Damalie to Clydebrae

Best Breeder – Mrs G Smith.

 

DOGS – Judge Olli Kokkonen

Veteran Dog (7, 2ab)

1st CH Amathus Bobby Jo

2nd Saljay Poker Playing Picolo

3rd Stormchaser Nijinsky

4th Kwenobe Balfen Chaska

5th Alfross Aktiana Yngem

Minor Puppy Dog (6, 1ab)

1st Leosrus Endless Love

2nd Woolfen Ogaleesha avec Simberger

3rd I’m Big Bos v Leonhuuske

4th Bavaruki Kurudi Kushtea at Starlake

5th Bavaruki Black Char

Puppy Dog (7, 1ab)

1st Simden Gros Bisou of Lowenhohole

2nd Simden Frostbite

3rd Lionscourt Eureka

4th Lionscourt Equinox

5th Amathus I Predict a Riot

Junior Dog (13, 3ab)

1st Wilderings Playboy  for Condalf

2nd Condalf Trick or Treat

3rd Vannroy Asimodoxaros

4th Euphrosin Anukis

5th Vannroy Asclepius at Parowhite

Yearling Dog (3)

1st Vectiseleon Breaking News at Kensalroag

2nd Jantonely Northern Star over Beenpea

3rd Midnight for Locksfield du Plateau Bavarois

Novice Dog (6)

1st Seaxa Nelson

2nd Jantonely Novilunio

3rd Vannroy Asclepius at Parowhite

4th Simden Frost Bite

5th Dacfolke Takoda Tarvir at Kadenvar

Graduate Dog (4)

1st Satchmo vom Lowengarten mit Leonbeck

2nd Saljay Mr Lover Man

3rd Shaleodust Dancing Brave of Ralymin

4th Brynarian Takahara

 

 

Post Grad Dog (5, 1ab)

1st Vectiseleon Dream Spirit

2nd Condalf Gobstopper

3rd Sancholees Monte Carlo

4th Jantonely Mr Jack Daniels

5th Shaleodust Dancing Brave of Ralymin

Limit Dog (9,3ab)

1st Sandor vom Lowengarten for Benellieson

2nd Vannroy Push the Button at Dackfolke

3rd Vannroy Knitted by Nannas

4th Debbollinby Angel or Demon at Lockdfield

5th Engelben Indiana Jones

Open Dog (5,2ab)

1st Ch Oldholbans Michigan

2nd CH Ch/NorCh Condalf Baldur

3rd CH Vannroy Double Bluff at Dacfolke.

BITCHES – Judge Willi Gullix

Veteran Bitch (12, 8ab)

1st  Ch Kwenobe Balfen Damalie to Clydebrae

2nd Benellieson Fruitful Fancy at Davenheath

3rd Lionscourt Belisana

4th Vectiseleon Calypso

Minor Puppy Bitch (6, 1ab)

1st  Leosrus Baby Love

2nd  I’m Mousie V Leonhuuske (imp Ned)

3rd  Bavaruki Oolong

4th  Bavaruki Ku Ki Cha

Puppy Bitch (5,2ab)

1st Lionscourt Etoileinto Sionnarush

2nd Simden Lost in France

Junior Bitch (11)

1st Condalf Candy Cane

2nd Bavaruki Bronko Bloomer

3rd Vannroy Althena

4th Yakira vom Jerichowerland

5th Carozza Dancing Queen for Gilvaris

Yearling Bitch (7,1ab)

1st Namupalan Princess Tiana

2nd Belle Amie’s Blue Moon Vom Dreimadlhaus at Bavaruki (imp Deu)

3rd Medvebergi Maskos Hajnal Nandobuxa in Pridesofelsa (imp Hun)

4th Golden Marzena

5th Jantonely Mahira  Eva avec Shaleodust

Novice Bitch (2,1w)

1st Love Song Ginger Heaven to Kensalroag (imp Pol)

Graduate Bitch (1)

1st Starlake Capella

Post Grad Bitch (10, 4ab)

1st Starlake Capella

2nd Vannroy Re Peka

3rd Seaxa Ice and Fire at Euphrosin

4th Debbollinby Norma Jean at Amathus TAF

5th Jocolda Akiko

Limit Bitch (13, 4ab)

1st Rua Soleil Mirage Across the Universe (imp Russia)

2nd Engelben Inclination

3rd Dacfolke Evita

4th Condalf Bubbilicious

5th Kwenobe Zendi Yenta at Alfross

Open Bitch (7, 2ab)

1st CH Stormchaser Fallon

2nd Coombevalley Elexus ShCM

3rd Ch Jocolda Chie Mihara

4th Ir Ch Bavaruki Just Gorgeous

5th Rossnick Maserati